Házi füstölt gomolya sajt

Házi füstölt gomolya sajt

21_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Már régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy megpróbáljak otthon sajtot készíteni, így nagyon örültem, hogy Húsvétra sajtkultúrákat és tejoltót is kaptam M.-től. Annyira finom lett a végeredmény, hogy nem volt vitás, hogy közkinccsé tesszük a receptjét. Csodálatos dolog átélni ahogy sajttá alakítjuk a tejet, látni ahogy fejlődik a kezeink alatt, és ha kész örömmel beleharapni.

W.

Hozzávalók:

10 liter házi tej (teljes, hőkezeletlen tej)
STI-12 sajtkultúra (10 liter tejhez való)
4 ml CHY-MAX plus tejoltó
400 g só

Elkészítése:

A tejet egy fazékban 60 fokosra melegítem, és így tartom 30-35 percig. (Ez a termizálás.) Majd visszahűtöm 37 fokosra.

2_hazi_fustolt_gomolya.jpg

A sajtkultúrát feloldom 1 dl langyos vízben, 15 percig állni hagyom.

3_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Belekeverem a tejbe a feloldott kultúrát, 10 percig állni hagyom.

5_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Elkeverem a tejben az oltót. (4 ml CHY-MAX plus oltót használtam, ha többet teszel a kelleténél, a sajt megkeseredik.) 30-35 percig pihentetem.

7_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Ezalatt szépen megalszik. Akkor kezdem az alvadék felvágását, ha az elválik az edény falától. Egy rozsdamentes fém pálcikával felvágom az alvadékot 2×2 cm-es kockákra. 10-15 percig állni hagyom. Ezt a mozzanatot nevezik ülepítésnek. Ezután 1×1 cm-es darabokra vágom az alvadékot.

9_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Elmerítek a savós alvadékban egy szűrőt, és lemeregetem a savót. Amennyire csak lehet gyorsan dolgozom, hogy ne hűljön ki az alvadék.(Semmiképp nem öntöm ki a savót. Ha a ricottát is kinyertem belőle, még utána is értékes, gyümölcsös savóital készíthető belőle.)

10_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Az alvadékot lyukacsos formákba szedem. (Három műanyag edényt furkáltam ki erre a célra.)

12_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Megkezdem a préselést és a forgatást. A nehezékek alá, a sajtok tetejére egy műanyaglapot teszek. A nehezéknek körülbelül a sajttal azonos súlyúnak kell lennie, és mindössze 90 percig hagyom a sajtokon. 

13_hazi_fustolt_gomolya.jpg

10, 20, 30, 60, 120, 240 percenként fordítom át őket, és így egyre ritkábban. Ezt a műveletet 18-22 C fok között kell végezni.

14_hazi_fustolt_gomolya.jpg

1 nap után kiveszem a formából és rácsra téve 2-3 napig érlelem a sajtot 18-22 C fokon, ekkor megy végbe a tejcukor kierjedése, ha ettől a hőfoktól eltérő a közeg a sajtban kedvezőtlen bomlási folyamatok indulhatnak meg.

racs.jpg

Az érlelési fázis után következik a sózás, 20%-os sóoldatot készítek. Egy mércés edénybe belemérek 400 g adalék- és jódmentes sót, felöntöm annyi vízzel, hogy 2 liter legyen.

Mivel fél kilós sajtokat készítettem, így 4 órára helyezem a sólébe a sajtokat. (Ha 1 kilós sajtjaid vannak 8 óráig kell a lében tartanod őket.)

16_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Ha letelt a 4 óra, a sóléből kiveszem a sajtokat, és deszkára téve 5-8 óra alatt lecsöpögtetem.

17_hazi_fustolt_gomolya.jpg

Mehet a füstre. Nagyon eltalálta a mester a füstölés mértékét, remek lett.

18_hazi_fustolt_gomolya.jpg

 

13 thoughts on “Házi füstölt gomolya sajt

  1. a cimet latvamar felhorgadt bennem, hnamegint jon valaki a citrolevel meg a sarga turoval,
    de aztan orommel lattam, hogy itt valoban sajt keszul:-)

    nyugodtan rakhatsz bele kevesebb oltot, 1,5-2 ml-t, az is eleg, viszont ha sokaig erleled,igy nem lesz annyira kemeny kesobb, es csikorogni is kevesbe fog.

  2. A füstölés miatt nyitottam meg a cikket. Elég gyorsan elintézted…
    A kedvencem a „termizálás” MUHAHA! Hőkezelés, talán.

  3. A citromlé, ecet, stb. dolgot én is többször olvastam, egyszer ki is próbáltam Az eredmény nagy pepecselés, nagy kosz, kidobott idő és pénz. Viszont hol veszek oltót és sajtkultúrát? Mármint ilyen mennyiségben, mert a neten csak ipari tételeket (na jó, kisipari) találtam, az meg „kísérletezgetni” kicsit sok lenne, amikor pár millikről beszéltek.

  4. A végétől eltekintve klassz a leírás, de (pont) a füstölésről nem esik egy szó sem. Az hogy zajlott?

  5. @spinat: Folyamatosan mérjük a hőmérsékletét maghőmérővel, és időnként belekavarunk, hogy egyenletesen melegedjen. Relatív nagy mennyiségű tejről van szó, így lassan melegszik, ugyanakkor viszonylag nehezen hűl le. Nálunk az vált be, hogy a lehető legkisebbre vettük a gáz lángját, amikor elérte a kívánt hőmérsékletet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük